Forumul despre Sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Vrem sa iti facem viata mai usoara si sa iti SATISFACEM curiozitatile tale de orice fel
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Subiecte similare

 

 sarcina, ca introducere in lume a lui bebe

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
randunika
AdministratorA
AdministratorA



Mesaje : 29
Data de înscriere : 25/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Empty
MesajSubiect: sarcina, ca introducere in lume a lui bebe   sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Icon_minitimeJoi Mar 25, 2010 10:50 pm

A vorbi, a pune intrebari despre bebelusi, fie ca ai nevoie sa stii mai multe fie ca e simpla curiozitate iti aduce un zambet pe buze si pare haios. Dar pe langa zambetul de dragalasenie care iti vine, mai ales atunci cand vezi o hainuta mica mica incat nu iti vine sa crezi ca un omuletz chiar incape in ea, intervine si maturitatea si responsabilitatea. Copilul ce e in fatza ta invata de la tine, orice lucru foarte ignorant in opinia ta, pentru el e fascinant, iar tu trebuie sa ai grija cum si ce invata copilul. Aceasta fiind ca o introducere, cand vorbim de bebelusi e necesar sa o gandesti inca de cand e in burtica. E acelasi bebe Smile doar ca o sa il vezi 9 luni mai tarziu. Inca de pe timpul sarcinii stilul de viatza e nevoie sa fie schimbat, Incetul cu incetul. (doar nici lumea nu s`a facut intr`o zi). Probabil exista un motiv pentru care sarcina dureaza 9 luni, timp in care tu sa te poti pregati psihic pentru un nou stil de viata.
Din primele luni ale sarcinii cel mai bine este sa iti formezi un program fix, o alimentatie sanatoasa si mai ales, sa renunti la actvitatile nesanatoase. (e doar pentru cateva luni, daca vei avea un copil nu inseamna ca nu vei mai avea timp din cand in cand sa faci cate o mica nebunie ca in tinerete, problema e ca cei din jur au o tendinta de a te speria.)
Un sfat bun este ca din timpul sarcinii sa te comporti ca si cand bebe e deja in fatza ta, intr-un anumit fel chiar este. Se spune ca el te aude, dar acum sa fim seriosi, chiar dacanu te aude, vorbind cu el sau cantandu-i deja faci o conexiune intre tine si el si va fi mai usor dupa nastere. De ce zic asta? Copilul si-a facut deja conexiunea cu tine, pentru el tu esti tot ce cunoaste, dar pentru tine e ceva nou pe langa tot ce cunosti.
Nu te stresa sa ii cumperi de toate, ci doar cele necesare, crede-ma o sa ai timp sa cumperi pe rand tot ce are nevoie. Asta ajuta sa eviti situatia in care incepi sa te sperii ca costisitor e sa ai un copil. Nu e atat de costisitor, e doar spaima. Sa cumperi un pat si un carucior, e o cheltuiala unica. Consumabilele (pampers, servetele umede si lapte praf in caz de nevoie) sunt cele care necesita a fi cumparate des, dar daca faci un calcul, banii consumatzi echivaleaza cu banii chieltuitzi de un fumator lunar. Iar daca te plimbi prin magazine si te sperie ce scumpe sunt articolele de copii sau sampoane, uita-te un pic ca si pentru noi adultii exista foarte multe lucruri si scumpe si ieftine, si multe lucruri inutile.
Perioada de sarcina e cea mai frumoasa perioada iar sfatul meu este sa va bucura-tzi de fiecare clipa. Exista sansa ca sa fie singura perioada de sarcina din toata viatza (exista atatea persoane singure la parinti.) Aici ca o generalitate, bucura-te de orice clipa, pentru ca daca e pierduta niciodata nu va veni inapoi.
Ca incheiere, vreau sa mentionez ca am relatat putine lucuri despre sarcina si cateva sfaturi care le-am considerat mai importante, din opinia mea. Evident exista multe lucruri de spus, dar am incercat sa fac o introducere inainte de a vorbi de bebelusi pentru ca el exista si inainte de nastere si orice lucru trebuie inceput cu inceputul Smile. (scuze repetitia)
Sus In jos
YoAnca
Vorbaret
Vorbaret
YoAnca


Mesaje : 64
Data de înscriere : 10/08/2009

sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Empty
MesajSubiect: Ms mult randunika   sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Icon_minitimeVin Mar 26, 2010 7:31 am

Rolling Eyes I love you I love you I love you foarte interesant topic
Sus In jos
randunika
AdministratorA
AdministratorA



Mesaje : 29
Data de înscriere : 25/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Empty
MesajSubiect: multzumesc   sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Icon_minitimeVin Mar 26, 2010 10:40 am

multzumesc Smile incetul cu incetul incerc sa scriu despre lucruri care nu le zice nimeni cand e vorba de sarcina sau legate de aceasta tema
Sus In jos
randunika
AdministratorA
AdministratorA



Mesaje : 29
Data de înscriere : 25/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Empty
MesajSubiect: Re: sarcina, ca introducere in lume a lui bebe   sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 5:30 pm

stai linistit ca vine Very Happy numa sa imi pun ideile bine in gand. dar ... pari asa de interesat... astepti bebe? lol! lol! lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Empty
MesajSubiect: Re: sarcina, ca introducere in lume a lui bebe   sarcina, ca introducere in lume a lui bebe Icon_minitime

Sus In jos
 
sarcina, ca introducere in lume a lui bebe
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semne de sarcina
» Cum iti dai seama ca bebe e bolnav

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul despre Sanatate :: Bebelusi-
Mergi direct la: